Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Mayıs Celbi Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 Mayıs Celbi Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 Mayıs celbinde kısa dönem olarak askerlik yapacaklar için askerlik başlangıç tarihi yaklaşıyor. Mayıs celbinde askere gidecekler için hangi tarihte silah altına alınacakları ve askerlik yerlerinin neresi olacağı merak konusu. Bütün bu bilgilerin açıklanma tarihi Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuru ile paylaşıldı. Peki 2019 Mayıs celp dönemi kısa dönem askerlik yapacak olanlar gerekli bilgilere nasıl ve ne zaman erişim sağlayabilecekler?

Askerlik Yerleri 19 Nisan‘da Belli Olacak

2019 Mayıs kısa dönem askerlik yerleri 19 Nisan 2019 tarihinde belli olacak. Asker adayları bu tarihten sonra askerlik yerlerini ve sınıflandırmalarını öğrenebilecek. Bu tarihten sonra sevk kağıtları da alınabilecek. Sevk kağıtlarının alınmasında ve askerlik yerlerinin öğrenilmesinde büyük bir kolaylık sağlanmış durumda. Bütün bu işlemler çok kolay bir şekilde E-devlet ile gerçekleştirilebilir. E-devlet üzerinden gerçekleştirilen işlemler sayesinde herhangi bir askerlik şubesine gitmeye gerek yok.

Nerede askerlik yapacağım? Askerlik yeri sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

Sevk Kağıdı Nasıl Alınacak?

Askere gidecek olanların yanında bulunması gereken evrakların başında sevk kağıtları geliyor. Bu evrak olmadan birliğe katılmak mümkün değil. Sevk kağıdını almak içinse e-devlet sistemine giriş yapmak yeterli. E-devlet ile alınan evrak ile şubeden alınan evrak aynı geçerliliğe sahip. Sevk kağıdı alınması konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Sevk kağıtları askere gidiş tarihlerinden bir gün öncesine kadar E-devlet üzerinden alınabilecek. Bu tarihin geçirilmesinden sonra ise sadece askerlik şubeleri sevk kağıtlarını verecek. Mayıs 2019 kısa dönem askerlik yerleri sorgulama sırasında askere gidecek olan kişinin sınıflandırması da belli olacak.

Askere Gidiş Tarihleri

2019 kısa dönem celp dönemleri de diğer askerlik dönemleri gibi ikiye ayrılıyor. Bu ayrıma göre askere gidiş tarihleri arasında fark olacak. Birinci grup içerisinde askere gidecek olanlar 3-8 Mayıs 2019 tarihleri arasında, ikinci grupta olanlar ise 2019 Haziran’ın ilk haftasında birliklerine sevk edilecekler. Zamanında birliğine teslim olmayanlar için ise bakaya işlemi uygulanacak. Tabii sağlık durumundan dolayı raporlu olup raporlarını sunanlar için bu geçerli değil.

Askere gidecek olanlara verilecek yol ve iaşe bedelleri ise kişinin adına PTT şubelerine yatırılacak. Bedelin hesaplanmasında ise iki farklı sistem kullanılacak. Sevk evrakı e-devlet kapısından alınmış ise adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adres ile birlik arasındaki mesafe, askerlik şubesinden alınmış ise şube ve birlik arasındaki mesafe esas alınacak.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.