Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Kasım Celbi için Son Başvuru Ne Zaman? (Kasım’da Askere Gitmek için Son Başvuru Tarihi)

2019 Kasım Celbi için Son Başvuru Ne Zaman? (Kasım’da Askere Gitmek için Son Başvuru Tarihi)

Askerlik hizmeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için zorunlu olup, askerlik çağına gelen erkekler bu hizmeti yerine getirmekle mükelleftirler. Zorunlu askerlik hizmetini yerine getirecek olan yükümlüler için celp dönemleri denilen asker alma dönemleri vardır ve bu dönemlerde silah altına alınma söz konusudur.

Askerlik çağına geldiğinizde bağlı bulunduğunuz şube tarafından muayeneye çağrılarak askerliğe elverişli olup olmadığınız kontrol edilir, askerliğe elverişli olmanız durumunda birliğinize sevk edileceğiniz günü beklerseniz. Askerlikte celp dönemleri denilen bu dönemler üç aylık periyotlar şeklindedir.

Askere Ne Zaman Gidebilirim?

Celp dönemleri, 2013 yılında dörde çıkarılarak Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım olarak belirlenmiş ve sonraki yıllarda da aynı şekilde devam etmiştir. 2019 yılında askere gideceklerin heyecanla beklediği 2019 celp dönemleri açıklandı, yükümlüler 2019 yılında da bu aylarda birliklerine katılacak.

Askerlik hizmetinin sürekliliğinin devam etmesi açısından her il ve ilçenin asker alma dönemleri farklıdır. 2019 illere göre celp dönemleri aylar öncesinden Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden yükümlülerle paylaşıldı. Hangi celp döneminde askere gideceğinizi bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinden sorgulayabilir, sevk edileceğiniz ve birliğinize katılacağınız tarihleri öğrenebilirsiniz.

Celp Dönemini Seçebilir miyim?

Askere gitmek istediğiniz celp dönemini kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin bağlı bulunduğunuz askerlik şubesi Mayıs yada Ağustos celp dönemlerinde asker alımı yapıyor olabilir. Askerlik Şubesine müracaat ederek Kasım celp döneminde askere gitmek için başvurunuzu yaparak Kasım celp döneminde silah altına alınıp yükümlülüğünüzü yerine getirebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta ise son başvuru tarihidir. 2019 Kasım celbi son başvuru tarihi 31 Ağustos 2019 olup bu tarihe kadar müracaat etmeniz gerekir. 

Son başvuru tarihini kaçırdığınızda yada müracaatınızı yapmadığınızda Kasım celp döneminde askere gidemez, bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinin celp döneminde askere alınırsınız.

Seçtiğiniz celp döneminde askere gitmekle bağlı olduğunuz askerlik şubesinin asker alımı yaptığı celp döneminde gitmek arasında hiçbir fark yoktur. Her iki askerlik sevkinde de aynı işlemler yapılır. Askerlik şubesinin belirlediği celp dönemi gibi kendiniz seçerek gitmek istediğiniz celp döneminde de sevk işlemleri başladığında isterseniz e-devlet üzerinden isterseniz askerlik şubesine giderek sevk evraklarınızı (sülüs) alabilirsiniz. Askerlik sevk evrakınızda sevk tarihiniz, birliğinize katılım tarihiniz ayrıntılı olarak düzenlenmişken sevk edildiğiniz birliğiniz de açıkça yazılmaktadır.

Askerlik şubesinden çıkış tarihinizi gösteren sevk tarihine yol süresi de eklenerek birliğinize son katılım tarihiniz hesaplanır. Askerlik sevk belgenizi aldıktan sonra olumsuz bir durumla karşılaşmamak için size verilen süre içinde, yani belirtilen tarihte birliğinize katılmanız ve askerlik hizmetinize başlamanız gerekmektedir.

Şehirlere göre askerlik celp dönemlerini incelemek için TIKLAYINIZ!

Erken sevk dilekçesi örneğini görüntülemek için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.