Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Dövizle Askerlik Başvuruları Başladı! Başvuru Nasıl Yapılır?

2019 Dövizle Askerlik Başvuruları Başladı! Başvuru Nasıl Yapılır?

Yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşlar tarafından beklenen açıklama geldi. Milli Savunma Bakanlığı, dövizle askerlik yapmak isteyenler için geliştirdiği uzaktan eğitim sistemi ile ilgili açıklamayı yaptı. Açıklama bakanlığın resmi sitesinden duyuruldu.

Dövizle Askerlik Yapmak İsteyenler Yararlanabilecek

Milli Savunma Bakanlığı Uzaktan Eğitim Portalı hizmete girdi. 11 Aralık 2018 tarihinde hizmete açılan portal, dövizle askerlik yapmak isteyen ve yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşlar için hazırlandı. Bu portalda verilen eğitimlerin tamamlanması, dövizle askerliğin en önemli şartı. Portaldaki eğitimlerin tamamlanmasının ardından askerlik hizmetinin geçerli olması için vatandaşları tekrar bir başvuru süreci bekliyor. Başvurular vatandaşların bağlı bulundukları konsolosluk veya Büyükelçiliklere yapılacak. Başvuru sırasında talep edilen belgelerin sunulması gerekiyor.

Portal Nasıl Kullanılacak?

Portala üye olabilmek için aranan ilk şart askerlik çağına girmiş olmak. Fiili askerlik hizmetine başlayanlar müracaat edemeyecekler. Başvuru yapacakların en az üç yıl boyunca oturma ve çalışma izni dahilinde yurt dışında işçi, işveren olarak bulunmaları gerekmektedir. Bu üç yılın içerisine Türkiye’de geçirilen süreler eklenmez. Yabancı bandıralı gemilerde gemi adamı olarak çalışanlar, meslek sanat mensupları da başvuru yapabilecekler. Gerekli olan şartların sağlanmaması durumunda uzaktan eğitim programı tamamlansa bile askerlik hizmeti geçerli sayılmayacak ve eğitim iptal edilecek.

Sistemde daha önce kaydı bulunmayanlar öncelikle sisteme girebilmek için bir kullanıcı hesabı oluşturmak zorundalar. “Yeni hesap” butonu tıklandığında bir pencere açılacak ve bu pencereye gerekli bilgiler doldurulacak. Bu esnada sisteme giriş için kullanılacak şifre de belirlenmiş olacak. Daha sonra T.C. kimlik numarası ve şifre ile birlikte sisteme giriş yapılabilecek.

Ders İçerikleri Sistemde Yer Alıyor

Uzaktan eğitim portalı, tamamlanması gereken bütün dersleri içermekte. Adayların sisteme giriş yaptıktan sonra bu ders içeriklerini tamamlamaları gerekiyor. Ardından bölüm sonunda yer alan sorular yanıtlanacak. Bu soruların yanıtlanmasından sonra ise uzaktan eğitim portalı ile yapılan işlemler tamamlanmış olacak. Son aşamada da vatandaşların askerlik hizmetlerini tamamladıklarına dair başvuru kısmına geçmeleri kalacak. Oturma ve çalışma durumunu gösteren belgelere pasaport eklenerek bağlı olunan konsolosluk veya Büyükelçiliğe son başvuru yapılacak. Böylece dövizle askerlik hizmeti de bitirilmiş olacak.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.