Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

2019 Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Jandarma bünyesinde uzman erbaş olarak istihdam edilmiş askerler çeşitli branşlarda görev almak üzere farklı alanlara yerleştirilirler. Lojistik, bot serdümeni, dalış amiri vb. alanlarda istihdam edilen jandarma uzman erbaşların maaşları da istihdam edildikleri alana, çalıştıkları bölgenin niteliğine ve kişisel değişkenlere göre farklılık gösterir.

Kadroların Sayısında Artışa Gidildi

TSK tarafından uzun yıllardır ordunun kademe kademe profesyonelleştirilmesi için gerekli atımlar atılıyor. Profesyonel orduya geçiş için yapılan çalışmaların en önemli ayağını ise askeri personellerin profesyonelleştirilmesi oluşturuyor. Bu bağlamda atılan adımlar doğrultusunda uzman erbaş alımları için açılan kadroların sayısında artışa gidildi.

Yan Ödemesi Kararnamesi ile Yapılan Zamlara Uzman Erbaşlar da Dahil mi?

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere seçim aşamalarına katılan ve bu aşamalarda başarılı olan adayların ne kadar maaş alacakları merak konusu. 18 Nisan 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan  Yan Ödeme Kararnamesi ile TSK bünyesinde çalışan tüm personellerin maaşlarına zam yapılmıştı. Bu zammın kapsamına uzman erbaşların maaşları da dahil edildi.

2019 Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar Oldu?

Sözleşmeli erbaşların ve rütbeli diğer askeri personellerin hizmet süreleri arttıkça maaşları da artış gösterir. Maaşların belirlenmesinde bir diğer önemli kriter ise görev yapılan yerin niteliğidir. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde olup batı illerinde görev yapan sözleşmeli erlerin maaşları 2 bin 500 Türk Lirası ile 3 bin Türk Lirası arasında değişkenlik gösterirken Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da görev yapan sözleşmeli erlerin tazminat tutarlarının yüksek olması vasıtasıyla aldıkları ücret 4 bin Türk Lirası’na kadar artış gösterebilmektedir. Maaşların değişkenlik göstermesi üzerinde etkili olan bir başka etken ise sözleşmeli erlerin hangi branşta mesleklerini icra ettikleridir.

Uzman Erbaşlara Ek Ödeme Yapılıyor mu?

Sözleşmeli erbaşların aldıkları ek ödemeler ise diğer memurlarla benzerlik gösteriyor. Evli personeller için yapılan 190 TL’lik aile yardımı, çocuk söz konusu olduğunda artıyor. Öte yandan sözleşmeli erbaşların aldıkları ücrete  OHAL tazminatı ve yurt dışı tazminatı gibi ek ödemeler de yansıtılıyor.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.