Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2000 Doğumluların Askerlik İşlemleri (Muayene, Başvuru, Tecil vb. Tüm Detaylar)

2000 Doğumluların Askerlik İşlemleri (Muayene, Başvuru, Tecil vb. Tüm Detaylar)

2019 itibarıyla 1999 doğumlular silah altına alınmaya başlamışken, 2000 doğumlular kutsal askerlik vazifesi için heyecan duymaya başladı bile. Önümüzdeki yıldan itibaren askerlik çağına girecek olan 2000 doğumluların merak ettiği konuların başında gelen askerlik celp dönemleri, askerlik başvuru ve muayene tarihleri, sorgulama işlemlerinin nasıl yapılabileceği ve tecil ettirmek isteyenler için tecil işlemleriyle ilgili tüm detayları derledik.

2000 Doğumlular Askere Ne Zaman Gidecek?

Askere alım süreci ve askere alınacak Türk vatandaşlarının yaş sınırı 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nda belirtilmiştir. Bu kanuna göre askerlik çağına gelen Türk gençleri, 20 yaşına girdikleri yılın Ocak ayından itibaren silah altına alınırlar. Yani siz 2000 yılının Mayıs ayında doğmuş olsanız bile, 2020 yılı 1 Ocak tarihi itibarıyla askerlik çağına girmiş sayılırsınız. Aynı kanuna göre Türk erkeklerinin seferberlik veya diğer olağanüstü haller durumunda askere alınma yaşı en fazla 41 olarak belirtilmiştir.

“Askere ne zaman gideceğim 2000 doğumluyum” sorusu 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başvuru yapılan celp dönemine bağlı olarak yanıt bulur. Ancak bu tarih, mazereti olmayan askerlik çağı gelmiş adaylar içindir. Mazereti olan adaylar, kanunun onlara tanıdığı hakla birlikte askerliklerini tecil ettirebilirler. Askerliği tecil ettirmek için geçerli kabul edilen mazeretler;

 • Eğitim,
 • Sağlık,
 • Aşırı kilo olarak sıralanabilir.

2000 Doğumluların Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman?

Eski sistemde, askerlik çağına giren tüm adaylara bir kağıt gönderilerek yoklamaya gelmeleri gerektiği belirtiliyordu. Bu yoklamaya gitmeyen adaylar ise asker kaçağı sayılıyordu. Ancak yapılan yeni düzenlemeyle adrese yoklama kağıdı gitmesi süreci sona erdi. Artık askerlik çağına gelenlerin ne zaman silah altına alınacağıyla ilgili duyurular TRT ve Milli Savunma Bakanlığının internet sitesi üzerinden yapılıyor ve bu duyurulardan başka bir tebligat gönderilmiyor.

2000 askerlik celp dönemleri, eğer içinde bulunduğumuz 2019 yılı içerisinde yeni bir düzenleme yapılmazsa geçtiğimiz yıllarla aynı olacaktır. Bedelli askerlik yasasından yararlananlar hariç, askerlik için her yıl içerisinde dört celp dönemi olur. Askerlik çağı gelenler, başvurularının denk düştüğü celp dönemine göre askere alınırlar. Askerlik celp dönemleri,

 • Şubat,
 • Mayıs,
 • Ağustos,
 • Kasım aylarıdır.

Bu celp dönemlerinde askere gitmek isteyenlerin en az 2,5 ay öncesinde nüfusa kayıtlı oldukları il veya ilçedeki askerlik şubesine giderek askerlik işlemlerini başlatmaları gerekir. Bu başvuru sürelerine göre;

 • Şubat 2020 celp döneminde askere gitmek isteyenler için son başvuru tarihi 15 Kasım 2019,
 • Mayıs 2020 celp döneminde askere gitmek isteyenler için son başvuru tarihi 15 Şubat 2020,
 • Ağustos 2020 celp döneminde askere gitmek isteyenler için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2020,
 • Kasım 2020 celp döneminde askere gitmek isteyenler için son başvuru tarihi 15 Ağustos 2020’dir.

Ancak belirttiğimiz gibi bu başvuru tarihleri aradaki süreye göre hesaplanarak belirtilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan duyuruda son başvuru tarihleri arasında birkaç günlük farklar olabilir. Bu nedenle celp dönemini kaçırmamak için Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruları takip etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yıllarda hem askerlik sorgulama işlemleri hem de başvuru işlemleri için farklı farklı birçok kapıya gitmeniz ve sayısız evrak doldurmanız gerekiyordu. Ancak başvuru ve askerlik sorgulama işlemleri 2000 doğumlular için oldukça kolay hale geldi. PTT şubelerinden alınan e-devlet şifresiyle e-devlet kapısı üzerinden askerlik sorgulama ve başvuru işlemleri artık kolaylıkla yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden askerlik durumunuzu sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz ve arama çubuğundan “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” şeklinde arama yapmanız yeterli. Çıkan ekranda askerlik sürecinizle alakalı tüm verilere erişebilirsiniz. Hangi tarihte başvuru yapmanız gerektiği, eğer tecil ettirdiyseniz tecilinizin hangi tarihte sona ereceği gibi tüm bilgilere bu ekrandan ulaşabilmeniz mümkün.

Askerlik durumunuzu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Son Yoklamaya Tabi Ne Demek?

E-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirenlerin karşısına çıktığında panik olmalarına sebep olan “son yoklamaya tabi” durumu aslında korkulacak ya da heyecanlanılacak bir şey değildir.

Lisans veya ön lisans mezunu tüm adayların mazeret belirtmeksizin askerliklerini iki yıl tecil ettirme hakları bulunur. Ancak bu hak, mezun olduktan sonra otomatik olarak devreye girmez. Eğer bir askerlik şubesine gidip tecil hakkınızı kullanmadıysanız, öğrenci olmanız dolayısıyla otomatik olarak gerçekleştirilen tecil süresinin dolmasıyla birlikte yoklama kaçağı statüsüne düştüğünüz için “Erteleme” kısmında “Son yoklamaya tabi” bildirimi yer alır.

Son yoklama tabi 2000 doğumluların yapması gereken iki şey var. Eğer tecil haklarını kullanmak istiyorlarsa askerlik şubesine gidip bir form doldurarak iki yıllık tecil haklarını devreye sokabilir veya askerlik başvuru işlemlerini başlatarak sonraki celp döneminde silah altına alınabilirler.

2000 Doğumlular Ne Zaman Muayene Olacak?

2018 yılı öncesinde asker adaylarının, başvurularının ardından askeri hastanelerde muayene olarak “askerliğe uygundur” raporu almaları gerekiyordu. Ancak Mayıs 2018 itibarıyla bu sistem sona erdi. 2000 doğumluların askerlik muayene işlemleri diğer pek çok işlem gibi e-devlet üzerinden yapılabiliyor. E-devlet üzerinden muayene işlemlerinizi gerçekleştirmek için;

 • Sağlık durumu hakkında bilgi formu,
 • Sınıflandırmaya esas ek bilgi formunu doldurmanız gerekiyor.

Bu formları doldurduktan sonra bağlı olduğunuz aile hekimine giderek askerlik muayene işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

2000 Doğumlular Ne Zaman Muayene Olacak?

2020 yılında askere alınacak adayların kesin başvuru tarihleri belli olmasa da yaptığımız tahmini tarih hesabına göre değerlendirecek olursak 2000 doğumlular 2019 Nisan ayından itibaren muayene işlemlerini başlatabilirler. Celp dönemine göre 2020 Ağustos ayına kadar muayene işlemlerini e-devlet ve aile hekimleri üzerinden tamamlayabilirler.

2000 doğumluların askerlik muayenesi ile alakalı daha detaylı bilgiye, bu konuyla alakalı hazırlamış olduğumuz içerikten ulaşabilirsiniz.

2000 Doğumluların Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?

2000 yılında doğan yükümlülerin askerlik tecil işlemleri, diğer yıllarda doğan adaylarla aynı şekilde ilerler. Bir lisans ya da ön lisans eğitimi almakta olan adayların askerlik tecil işlemleri, eğitim gördükleri okul tarafından otomatik olarak yapılır. Kayıt ve öğrenci belgeleri askerlik şubelerine gönderilerek öğrenim süresi boyunca yükümlünün tecil işlemi sağlanır. Ancak açıköğretim fakültesini kazanan adayların kayıt yaptırmadan önce yoklama veya asker kaçağı durumuna düşmemiş olmamaları önemlidir. Kayıt öncesinde yoklama veya asker kaçağı statüsünde olan adayın okula kaydı yapılır fakat askerliği tecil edilmez. Eğitim durumu haricinde tecil işlemi yaptırabilmek için geçerli üç mazeret vardır.

1. Sağlık durumu

Aile hekiminin muayenesi sonrası askerliğe elverişli olmadığı tespit edilen adayların askerlikleri 1 yıl süreyle tecil edilir. Bu sürenin dolmasının ardından aday tekrar muayene edilir ve tecil sebebi rahatsızlığının iyileşip iyileşmediğine bakılır. Eğer hastalık halen devam ediyorsa hekim tarafından “iyileşemez” raporu verilir ve kişinin askerlikle ilişiği kesilerek çürüğe ayrılır.

2. Aşırı kilo

Sağlık durumundan ayrı olarak aşırı kilo geçici sağlık engeli olarak kabul edilir. Yapılan muayenenin ardından aşırı kilolu olduğu tespit edilen adayın askerliği bir yıl süreyle tecil ettirilir. Tecil süresinin dolmasının ardından her celp döneminde tekrar muayeneye giderek ideal kiloya ulaşıp ulaşmadığına bakılır. Belli bir celp dönemi sayısında aday hala daha ideal kiloya ulaşamamışsa askerlikle ilişiği kesilir ve çürüğe ayrılır.

3. Lisanslı sporcular

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından lisans verilen ve profesyonel olarak bir spor dalında faaliyet gösteren askerlik çağı gelmiş adaylar, 33 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik Tecil Ettirme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Askerliğini tecil ettirmek isteyen adayların götürmeleri gereken belgeler tecil mazeretlerine göre farklılık gösterir. Adaylar;

 • Sağlık durumuna bağlı olarak askerliklerini tecil ettirmek istiyorlarsa muayene raporu,
 • Mezuniyet sonrası askerliklerini tecil ettirmek istiyorlarsa diploma veya geçici mezuniyet belgesi,
 • Spor faaliyetlerinden dolayı askerliklerini tecil ettirmek istiyorlarsa sporcu lisansı götürmek durumundadır.

Bu belgeler haricinde askerliğini tecil ettirmek isteyen yükümlülerden;

 • Nüfus cüzdanı veya yeni kimlik kartı ve dört adet fotokopisi,
 • 6 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir.

Bu evraklarla birlikte bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek tecil formunu doldurabilir ve askerliğinizi size tanınan hak süresince tecil ettirebilirsiniz.

2000 Doğumluların Askerlik Tecili En Son Ne Zaman Yapılabilir?

Askerliğini tecil ettirmek isteyen 2000 doğumlu adaylar için son başvuru tarihi diye bir durum söz konusu değildir. Çünkü tecil sebebine bağlı olarak bu tarih değişkenlik gösterir. Örneğin öğrenime bağlı olarak askerliğini tecil ettirmek isteyen yükümlülerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Ancak spor faaliyetleri nedeniyle askerliğini tecil ettirmek isteyen adayların, yoklama veya asker kaçağı statüsüne düşmeden askerlik çağına girdikleri andan itibaren başvuru işlemlerini başlatarak askerliklerini tecil ettirmek istediklerini belirtmeleri gerekir.

Askerliğinizin son tecil tarihini, geçerli mazeretinizi de belirterek bağlı olduğunuz askerlik şubesinden öğrenebilirsiniz.

2000 doğumluların askerlik tecil işlemleri ile alakalı daha detaylı bilgiye, bu konuyla alakalı hazırlamış olduğumuz içerikten ulaşabilirsiniz.

Ancak bizim tavsiyemiz geçerli bir mazeretiniz yoksa, ailenize veya başka birine bakmakla yükümlü değilseniz size uygun olan ilk celp döneminde askere gitmeniz yönünde olacaktır. Çünkü yaşınız ilerledikçe askerlikteki bazı durumlar ve söylemler size ağır gelebilir. Askerlik sürecinin yoğunluğu haricinde askerlik görevi her geçen yıl üzerinizde ağırlığını giderek hissettirecek ve tecil tarihinizin sonlarına yaklaştığınızda sizi endişeye sevk edecektir. Bu nedenle aile büyüklerinizin de sıklıkla önerdiği gibi geçerli bir mazeretiniz yoksa en yakın tarihte askerlik vazifenizi tamamlamanız sizin yararınıza olur.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.