Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

1998 Doğumluların Askerlik İşlemleri

1998 Doğumluların Askerlik İşlemleri

Askerlik çağına gelmiş ve askere gidecek olan adaylarının yaklaşık olarak 1 sene önceden yapmaları gereken askerlik başvurusu için evlerine gelmesi gereken belgeler bazı durumlarda adayların adreslerine gelmeyebiliyor. Bu nedenle asker adayları ceza almamak için askerlik şubelerine müracaat etmeli ve askerlik yoklama ya da muayene işlemlerini kendileri başlatması gerekmektedir.Askerlik yoklama konusunda gerekli olan evrakların gelmesini beklemeden askerlik şubesine giderek yoklama işlemlerini anında başlatabilirsiniz.Askerlik işlemlerini başlatmak için evrakların eve gelmesini beklemenize gerek kalmamaktadır. Dilerseniz muhtarlığa giderek sevk kağıdınızın gelip gelmediğini kolayca öğrenebilirsiniz.

 • 1998 yılında doğan kişilerin askerlikle ilgili yükümlülükleri Ocak 2017 yılında başlayacaktır.
 • 1998 yılında doğan erkekler 2017 yılında muayenelerini olmakta ve 2018 tarihinde ise askere gideceklerdir.

98/4 Kasım Celbi Duyurusu Yapıldı [Güncel]

Askerlik ile ilgili kuralların düzenlendiği 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre 2018 yılının Kasım ayı içerisinde askere gidecek olan yükümlüler için er celbi duyurusu yapıldı. Asker alma duyurusu Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken, sevke tabi olan yükümlüler celp bilgilerine e-devlet üzerinden ulaşabilecekler. Askerlik görevini yerine getirmek isteyen vatandaşların yayımlanan duyurular doğrultusunda hareket ederek ne zaman birliklerine katılmaları gerektiğini bilmeleri şart.

98/4 Kasım celbi ne zaman askere gidecek, öğrenmek için TIKLAYINIZ!

İlk Yapılan Yoklama

1998 yılında doğan kişilerin nüfus belgelerin bulunan bilgileri içeren ilk yoklama çizelgesi ise 1–30 Nisan tarihleri arasında gelmektedir.Nüfus cüzdanında kayıtlı olunan şehrin köy ya da mahalle muhtarlıklarında askerlik şubelerinde askıya ilan edilmektedir.

Askerlik Muayene Sorgulama

Askerlik sorgulama koşullarından bir tanesi askere sevk edilmeden önce muayenenin yapılmasıdır. Asker adayları ilk olarak muayene işlemine tabi tutulmaktadır. Askere hazırlanan erkek adaylar askerlik işlemlerini başlatmak için muayene olmaları gerekmektedir. Askerlik yapmaya elverişli olup olmadıkları yapılacak olan sağlık kontrollerinden sonra anlaşılmaktadır.

Kanunun emrettiği şekildeadayların sağlık muayeneleri, askerlik şubesinde yapılabilir.Bu konuda öncelik isekayıtlı bulunduğu aile hekimi tarafından yapılmasıdır. Aile hekimi bulunmuyorsa en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda sağlık muayenesi olabilmektedir.

Askerlik çağı gelmiş erkek adaylar, yoklamaları sonucunda askerlik durumuna elverişli olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılmaktadır. Yoklamada hastalıkları tam olarak anlaşılamayan kişiler, sevki sırasında rahatsızlıklarını beyan ederek tekrardan muayene olabilmektedir.

Yoklama İçin Gereken Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı
 • Öğrenim durumunu gösteren belgelerin aslı
 • Eğer alındıysa sürücü belgesi
 • Daha önceki zamanlarda geçirilen hastalıklara ait belge ya da raporlar
 • Verem Savaş Dispanserinden alınacak tarama sonuç belgesini askerlik adaylarının yanında getirmesi gerekmektedir.

Bu şanlı hizmete nail olduğunuz için sizleri şimdiden tebrik ediyoruz.

2019 Yılı Askerlik Celp Dönemleri Belli Oldu!

2019 yılında askere gidecek yükümlülerin nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçelere göre hangi celp döneminde silah altına girecekleri aşağıdaki bağlantıdan öğrenilebilir.

Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeye göre celp döneminizi öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Askerliğim Tecil Edildi Mi ? başlıklı makalemizde Askerlik Tecil Ettirme, Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler ve Askerlik Tecil Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Absullah dedi ki:

  Selamun aleykum ben 08.08.1998 dogumluyum muayene daha muayene olmadim ceza falan alirmiyim

 2. Samet dedi ki:

  1999 doğumlu muayene ne zaman olucak